Praktyki studenckie

Zapraszamy na praktyki studenckie w Muzeum Przyrodniczym Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt

Realizowane tematy (do indywidualnego ustalenia):

  • Oznaczanie krajowych gatunków ptaków (szkolenie teoretyczne). Rozpoznawanie ptaków na podstawie wyglądu, zachowania, głosów. Student zapozna się z krajowymi gatunkami licznymi oraz ważnymi dla celów ochrony.
  • Oznaczania krajowych gatunków nietoperzy. Zagadnienia związane z detekcją głosów.
  • Umiejętności terenowe w zakresie wykonywania ekspertyz i inwentaryzacji herpetologicznych, ornitologicznych i chiropterologicznych. Odbędą się wyjazdy, na których uczestnik nauczy się rozpoznawania pospolitych gatunków ptaków a także w praktyce zapozna się z metodami pracy ornitologa i chiropterologa.
  • Preparacja i oznaczanie małych ssaków z materiału wypluwkowego.
  • Dokumentacja fotograficzna w pracy biologa. Techniki pracy, kadrowanie, ekspozycja, podstawy obróbki graficznej, zagadnienia sprzętowe.
  • Zapoznanie się i nauka ewidencjonowania zbiorów muzealnych w komputerowej bazie danych MusNet.

Proponowane zajęcia terenowe (m.in. w Dolinie Baryczy) są jednodniowe (wyjazd bardzo wcześnie rano, powrót wieczorem). Obserwacje ornitologiczne rozpoczynają się do godziny po wschodzie słońca. Pokrywamy koszty przejazdu.

Dla chętnych, istnieje możliwość przygotowania praktycznego kursu herpetologicznego. Oferujemy również dodatkowe zajęcia w zakresie utrwalania materiału zwierzęcego (m.in. preparacja owadów, w tym motyli, przygotowywanie eksponatów ssaków i ptaków). Godziny pracy laboratoryjnej są ‘do dogadania’, także po południu i wieczorem.

Celem praktyk jest nauka umiejętności przydatnych na rynku pracy oraz badaniach naukowych. Udostępniamy wysokiej klasy sprzęt optyczny: mikroskopy, kamery, aparaty fotograficzne, obiektywy.

Więcej informacji: