Biologia Człowieka

Studia I stopnia

Forma i rodzaj studiów

Na kierunku biologia człowieka prowadzone są studia stacjonarne pierwszego stopnia 3-letnie licencjackie.

Kierunek jedyny w Polsce. Biologia człowieka (antropologia fizyczna) jest nauką interdyscyplinarną.

Program studiów

Program studiów obejmuje poza wiedzą ogólnobiologiczną wiele ciekawych, specjalistycznych przedmiotów pozwalających na zdobycie praktycznych umiejętności, np. w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, archeologii podwodnej, rekonstrukcji wyglądu na podstawie szczątków kostnych, obsługi programów statystycznych, podstaw racjonalnego żywienia i innych). Wskazane jest kontynuowanie nauki na studiach II stopnia.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci mają duże możliwości zatrudnienia, m.in. w: firmach archeologicznych, laboratoriach kryminalistycznych, stacjach sanepidu, urzędach statystycznych i instytutach badań opinii społecznej, muzeach, pracowniach ergonomii i komórkach BHP przy wielu zakładach pracy. Antropolodzy fizyczni czyli absolwenci biologii człowieka oceniają wiek i płeć oraz wykonują rekonstrukcje twarzy na podstawie czaszki, identyfikują osobnika na podstawie szczątków szkieletu i innych śladów biologicznych, używając metod dermatoglifiki, cheiloskopii, otoskopii czy ichnografii. Dla absolwenta tego kierunku studiów miejscem pracy są także poradnie medyczne oraz instytuty socjologiczne. Antropolog fizyczny bierze udział w projektowaniu nowych i korekcji istniejących stanowisk pracy pod kątem obciążenia fizycznego oraz psychicznego oraz wynikających z tego skutków zdrowotnych, a także ocenia parametry materialne środowiska pracy pod względem przystosowania do właściwości psychofizycznych człowieka, może również być przydatny przy określaniu tzw. rozmiarówki odzieży szytej na skalę przemysłową. Posiadana wiedza pomocna jest również w demografii i epidemiologii. Wykonuje on oceny i prognozy skutków demograficznych wynikających z międzypokoleniowych zmian stanu biologicznego. Szacuje wskaźniki określające stan zdrowotny populacji współczesnych i pradziejowych oraz ich związek z warunkami środowiskowymi. Specjalista biologii człowieka jest także niezbędny przy wykonywaniu prac budowlanych wymagających odkrywek archeologicznych. Obecność antropologa przy eksploracji nekropolii jest wymogiem ustawowym.

Studia II stopnia

Forma i rodzaj studiów

Na kierunku biologia człowieka prowadzone są studia stacjonarne drugiego stopnia, 2- letnie magisterskie.

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku biologia człowieka posiada wiedzę o budowie i funkcjonowaniu człowieka jako jednostkowej struktury biologicznej a także jako istoty społecznej będącej częścią większej grupy. Orientuje się w złożonych regułach i prawidłowościach funkcjonowania człowieka w czasie i w przestrzeni oraz relacjach społecznych mających podłoże biologiczne.

Na gruncie szerokiej wiedzy ogólnobiologicznej powinien posiadać szczegółową wiedzę z anatomii i fizjologii, genetyki i chorób genetycznych, filogenezy i ontogenezy, ekologii i biologii populacji ludzkich współczesnych i historycznych, mieć opanowane podstawy higieny i promocji zdrowia oraz zachowań człowieka i innych Naczelnych a także funkcjonowania człowieka w środowisku przyrodniczym. Absolwent opanował i rozumie w rozszerzonym zakresie problemy ewolucji i funkcjonowania człowieka i społeczności, posiada umiejętności zawodowe (prace w szkołach wyższych i ogólnokształcących, laboratoriach doświadczalnych i kontrolno-diagnostycznych), ma możliwość podejmowania studiów trzeciego stopnia i wykonywania pracy naukowej.

Ze względu na interdyscyplinarność specjalności może współdziałać z innymi dyscyplinami jak np. archeologia, psychologia i pedagogika, medycyna sądowa i kryminalistyka, medycyna (antropologia kliniczna) oraz kultura fizyczna i socjologia.