Bioinformatyka

Studia I stopnia

Forma i rodzaj studiów

Od roku akademickiego 2021/2022 prowadzone są studia stacjonarne pierwszego stopnia 3,5 - letnie inżynierskie

Program studiów

Program studiów obejmuje kształcenie z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych: biologii, biochemii, biofizyki, informatyki, matematyki, biologicznych podstaw funkcjonowania organizmów żywych, zastosowań matematyki, zastosowań informatyki, interdyscyplinarnego wykorzystania wiedzy z zakresu biologii, matematyki i informatyki, kształtowanie podstaw warsztatu analitycznego

Szczegółowy program studiów

Sylwetka absolwenta

Sylwetka absolwenta Absolwent studiów uzyskuje wiedzę z podstaw nauk biologicznych (biologia, chemia, fizyka, genetyka) oraz informatyki, ze szczególnym uwzględnieniem technik programowania, co jest wynikiem interdyscyplinarnego charakteru studiów. Nabyte w trakcie studiów umiejętności pozwalają na praktyczne zastosowanie podstawowych technik i metod badawczych stosowanych współcześnie w naukach biologicznych i informatycznych. Absolwent posiada umiejętność pracy i programowania w środowiskach różnych systemów operacyjnych, może samodzielnie projektować bazy danych i programy komputerowe, w szczególności dedykowane zagadnieniom przyrodniczym i rolniczym, planować i wykonywać zadania badawcze, projekty lub ekspertyzy z zakresu biologii i informatyki zarówno samodzielnie jak i w ramach pracy grupowej. Kompetencje merytoryczne umożliwiają podejmowanie pracy zawodowej w placówkach naukowo-badawczych, administracji, laboratoriach i jednostkach wykorzystujących i zarządzających bazami danych. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunkach bioinformatyka, biologia, zootechnika, rolnictwo oraz na kierunkach pokrewnych.

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na I rok studiów zobowiązani są do rejestracji poprzez stronę internetową uczelni oraz uiszczenie opłaty administracyjnej na wygenerowane w systemie rejestracyjnym indywidualne konto w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

W ustalaniu rankingu kandydatów na kierunku bioinformatyka bierze się pod uwagę następujące przedmioty rekrutacyjne: język polski, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, matematyka, chemia, fizyka.

Studia II stopnia

Forma i rodzaj studiów

Na kierunku Bioinformatyka prowadzone są studia stacjonarne drugiego stopnia 2- letnie magisterskie

Realizowane są następujące specjalności:

Biostatystyka i programowanie bioinformatyczne
Techniki programistyczne w biologii molekularnej

Sylwetka absolwenta

Biostatystyka i programowanie bioinformatyczne

Absolwent studiów drugiego stopnia specjalności Biostatystyka i programowanie bioinformatyczne ma wykształcenia zarówno praktyczne, jak i ukierunkowane na prowadzenie badań naukowych w dziedzinie biostatystyki i bioinformatyki. Studenci zdobywają umiejętności w zakresie analizy różnorodnych struktur danych spotykanych w bioinformatyce. Szczególny nacisk dydaktyczny jest położony na umiejętności z zakresu metodycznego obejmujące analizę statystyczną danych oraz z zakresu technicznego obejmującego programowanie – oba w doniesieniu do systemów biologicznych. Absolwenci są zatem szczególnie dobrze przygotowani do zatrudnienia jako specjaliści w dziedzinie bioinformatyki. Poza tym, z uwagi na programistyczny charakter studiów, absolwenci są również atrakcyjni dla branży IT, jako programiści.

Techniki programistyczne w biologii molekularnej

Absolwent studiów drugiego stopnia specjalności Techniki programistyczne w biologii molekularnej będą mieli umiejętności i kompetencje w dziedzinie informatyki stosowanej w biologii, ze szczególnym uwzględnieniem danych pochodzących z technik laboratoryjnych wysokiej przepustowości, oraz w biotechnologii. Studenci będą potrafili stworzyć de novo lub dostosować istniejące narzędzia programistyczne do przetwarzania wielkoskalowych danych biologicznych. Absolwenci są zatem szczególnie dobrze przygotowani do zatrudnienia jako specjaliści analizy danych w laboratoriach generujących wielkoskalowe dane biologiczne. Poza tym, z uwagi na programistyczny charakter studiów, absolwenci są również atrakcyjni dla branży IT, jako programiści.

Student podczas studiów na kierunku BIOINFORMATYKA uzyskuje wiedzę z bioinformatyki, biologii (głównie genetyki) oraz informatyki, ze szczególnym uwzględnieniem technik programowania. Absolwent bioinformatyki ma kompetencje umożliwiające podjęcie pracy w jednostkach zajmujących się przetwarzaniem danych biologicznych przy użyciu narzędzi bioinformatycznych, takich jak firmy farmaceutyczne, firmy bioinformatyczne, laboratoria badawcze i usługowe, jednostki naukowe placówek klinicznych oraz ośrodki oceny genetycznej zwierząt i roślin.

Absolwenci drugiego stopnia są przygotowani do podjęcia studiów doktoranckich.