Zootechnika

Studia I stopnia

Forma i rodzaj studiów

Studia stacjonarne:
pierwszego stopnia: 3,5 - letnie inżynierskie

Studia niestacjonarne:
pierwszego stopnia: 4 - letnie inżynierskie

Program studiów

Program studiów pierwszego stopnia obejmuje kształcenie z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych: biofizyka, botanika z fizjologią roślin, anatomia zwierząt, fizjologia zwierząt, biochemia, mikrobiologia, genetyka, higiena i dobrostan zwierząt, żywienie zwierząt i paszoznawstwo, towaroznawstwo surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego; chów i hodowla koni, bydła, trzody chlewnej, drobiu, owadów użytecznych.

Sylwetka absolwenta

Absolwent jest specjalistą z zakresu chowu i hodowli wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich, posiada gruntowną wiedzę w zakresie technologii ich utrzymania, hodowli i żywienia oraz oceny surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego; zna podstawy produkcji roślinnej, projektowania produkcji zwierzęcej, organizacji pracy w przedsiębiorstwach rolniczych, prowadzenia gospodarstw wielkotowarowych i gospodarstw rodzinnych, posiada również podstawy prawa w zakresie działalności gospodarczej. Absolwent studiów pierwszego stopnia posiada znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu zootechniki i ogólnej wiedzy rolniczej. Potrafi posługiwać się techniką komputerową obejmującą tworzenie i obsługę komputerowych baz danych, przetwarzanie tekstów, prezentację komputerową, wykorzystanie różnych pakietów statystycznych. Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji związanej z rolnictwem, doradztwem rolniczym, w nadzorze hodowlanym i w służbach inseminacyjnych, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt oraz surowcami pochodzenia zwierzęcego; do prowadzenia gospodarstw rolniczych, potrafi również kierować zespołami ludzkimi. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Studia II stopnia

Forma i rodzaj studiów

Na kierunku zootechnika prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia 1,5- roczne studia magisterskie.

Na studiach stacjonarnych realizowane są następujące specjalności:

  • Bezpieczeństwo produkcji żywności
  • Hodowla i użytkowanie zwierząt gospodarskich
  • Hodowla zwierząt towarzyszących i wolno żyjących
  • Produkcja pasz i doradztwo żywieniowe

Na studiach niestacjonarnych drugiego stopnia realizowana są dwie specjalnośći:

  • Hodowla i użytkowanie zwierząt gospodarskich.
  • Produkcja pasz i doradztwo żywieniowe

Sylwetka absolwenta

Sylwetki absolwentów wyszczególnionych wyżej specjalności:

Bezpieczeństwo produkcji żywności

W przypadku wyboru specjalności dotyczącej bezpieczeństwa produkcji żywności Absolwent posiada wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w gospodarstwie, zagrożeń zdrowotnych dla konsumentów występujących w produkcji pierwotnej i podczas przetwórstwa żywności w gospodarstwie (produkcja podstawowa) oraz uwarunkowań prawnych związanych z urzędową kontrolą żywności  w produkcji podstawowej.

Absolwent o ww. kwalifikacjach jest przygotowany do pracy: na kierowniczych stanowiskach w administracji państwowej i samorządowej, w gospodarstwach rolnych i hodowlanych, w nadzorze hodowlanym i służbach inseminacyjnych, w doradztwie rolniczym, w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt i produktami pochodzenia zwierzęcego. Absolwent jest przygotowany do pracy badawczej i podjęcia kształcenia w szkołach doktorskich.

Hodowla i użytkowanie zwierząt gospodarskich

Specjalność przygotowuje absolwenta do samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z hodowlą i użytkowaniem różnych gatunków zwierząt gospodarskich. Po ukończeniu specjalności absolwent zna obowiązujące ustawodawstwo krajowe i unijne w zakresie hodowli i systemów utrzymania zwierząt.

Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę ekonomiczną dotyczącą utrzymania zwierząt, marketingu, zarządzania, handlu produktami rolno-spożywczymi, która jest niezbędna w podejmowaniu własnej działalności gospodarczej. Absolwent potrafi zbadać i ocenić efektywność prowadzonego agrobiznesu na bazie produkcji zwierzęcej, umie stworzyć i kierować bazą agroturystyczną ponadto zna organizację i otoczenie rynkowe jednostek agrobiznesu i potrafi nimi zarządzać.

Posiada wiedzę pozwalającą na podjęcie samodzielnej pracy w fermach przemysłowych i gospodarstwach rodzinnych oraz instytucjach, organizacjach i firmach związanych z produkcją zwierzęcą. Absolwent może prowadzić również doradztwo z zakresu utrzymania, hodowli i pielęgnacji zwierząt gospodarskich. Absolwent jest również przygotowany do prowadzenia badań naukowych i może ubiegać się o podjęcie studiów III stopnia w zakresie hodowli zwierząt.

Hodowla zwierząt towarzyszących i wolno żyjących

Absolwent specjalizacji posiada gruntowną wiedzę z zakresu chowu i hodowli oraz kształtowania warunków utrzymania różnych gatunków zwierząt towarzyszących człowiekowi, a także zwierząt wolno żyjących.

Absolwent potrafi prowadzić pracę hodowlaną, z zachowaniem zmienności wewnątrzgatunkowej i bioróżnorodności w obrębie poszczególnych gatunków zwierząt towarzyszących i wolno żyjących. Potrafi dostosować procedury hodowlane do predyspozycji poszczególnych gatunków.

Pozyskana wiedza umożliwia mu tworzenie systemów chowu gatunków zwierząt uznawanych za wolno żyjące. Potrafi powiązać systemy chowu zwierząt ze specyfiką środowiska naturalnego. Jest specjalistą z zakresu żywienia i pielęgnacji różnych gatunków zwierząt towarzyszących i wolno żyjących. Umie zachować i wykorzystywać uwarunkowania kulturowe i etyczne, a także estetyczne.

Absolwent może prowadzić doradztwo z zakresu utrzymania, hodowli i pielęgnacji zwierząt towarzyszących człowiekowi (psy, koty, fretki, szynszyle, ptaki ozdobne i wiele innych) oraz zwierząt wolno żyjących. Może także podejmować pracę w: specjalistycznych ośrodkach hodowlanych, fermach zwierząt, ogrodach zoologicznych, Lasach Państwowych – jako specjalista ds. hodowli zwierząt leśnych, a także pełnić funkcje kierownicze lub specjalistyczne w różnych instytucjach i placówkach zajmujących się zwierzętami towarzyszącymi, np. w schroniskach dla zwierząt, hotelach dla zwierząt, zwierzętarniach przy instytutach i laboratoriach badawczych, uczelniach medycznych, kierowanie działaniami „policji dla zwierząt” itp.

Absolwent jest przygotowany do pracy naukowo-badawczej i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).

Produkcja pasz i doradztwo żywieniowe

Absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu podstaw fizjologicznych budowy i funkcjonowania przewodu pokarmowego zwierząt oraz wykorzystania składników pokarmowych. Umie bilansować dawki pokarmowe dla dowolnego gatunku zwierząt, a także przeprowadzić optymalizować skład mieszanek i premiksów dla tych zwierząt. Posiada wiedzę z zakresu podstaw prawa paszowego. Absolwent zna rodzaje oraz działanie dodatków paszowych i potrafi je wykorzystać przy opracowywaniu mieszanek pasz treściwych i premiksów. Umie określać właściwości fizyczne i technologiczne pasz oraz czystość mikrobiologiczną i znaczenie substancji antyżywieniowych niezbędne przy wykorzystaniu surowców w przemyśle paszowym. Posiada wiedzę dotyczącą technik wytwarzania mieszanek paszowych (granulacji, ekspandowania, ekstruzji, mikronizacji, natłuszczania) oraz procesów obróbki komponentów paszowych (czyszczenia, śrutowania, obłuszczania). Potrafi kontrolować jakość produkowanych mieszanek.

Absolwent może być zatrudniony w firmach produkujących pasze, premiksy i dodatki paszowe. Może podejmować pracę w laboratoriach związanych z przemysłem paszowym oraz prowadzić doradztwo z zakresu żywienia zwierząt.

Absolwent posiada umiejętność prowadzenia badań żywieniowych na zwierzętach i jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia.