O wydziale

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt kształci studentów na kierunkach: biologia, biologia człowieka, bioinformatyka i zootechnika. Wszystkie kierunki posiadają pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a zootechnika od lat plasuje się w pierwszej trójce najlepszych kierunków studiów rankingu „Perspektyw”.

Wydział prowadzi badania aplikacyjne z zakresu inżynierii tkankowej oraz wykorzystania komórek macierzystych w terapii ludzi i zwierząt. Badania nad wpływem różnych czynników na jakość produktów i surowców pochodzenia zwierzęcego i wykorzystania ich jako nutraceutyków w żywieniu ludzi. Wykorzystuje najnowocześniejsze techniki analityczne w celu określania jakości pasz oraz nowoczesnego żywienia zwierząt. Zajmuje się behawiorem oraz rozrodem zwierząt gospodarskich, domowych i dzikich, a także badaniami nad szeroko pojętym dobrostanem, higieną i profilaktyką zwierząt gospodarskich, domowych i w ogrodach zoologicznych oraz toksykologią i ochroną środowiska hodowlanego i naturalnego. Prowadzi też badania archeologiczno-antropologiczne na stanowiskach średniowiecznych w rejonach przygranicznych Dolnego Śląska oraz w Czechach i Niemczech.

Wydział posiada nowoczesną infrastrukturę dydaktyczną – sale komputerowe z pełnym wyposażeniem specjalistycznego oprogramowania i dostępem do platform naukowo-dydaktycznych, fantomy zwierząt gospodarskich, muzeum przyrodnicze do celów dydaktycznych, wiwarium z ptakami użytkowymi, pasiekę, komory klimatyczne do hodowli owadów, inkubatory wylęgowe oraz sprzęt laboratoryjny najnowszej generacji. W dwóch zamiejscowych stacjach badawczo-dydaktycznych studenci uczą się praktycznych aspektów zawodu.