Projekty

W ramach rozstrzygniętego w roku 2014 konkursu SONATA BIS 3 (finansowanie z NCN) zespół badawczy przy Katedrze Antropologii realizuje projekt pt. „Mieszkańcy, kultura i środowisko przyrodnicze Górnych Łużyc na przykładzie badań mikroregionu osadniczego Tormersdorf-Toporów”. Na realizację przyznano 1,2 mln. złotych.

Głównym celem badawczym projektu jest pełna, interdyscyplinarna analiza biologiczno-archeologiczna historycznej populacji lokalnej zamieszkującej nieistniejącą współcześnie wieś Prędocice. Badania pozwolą rozszerzyć wiedzę o regionie Górnych Łużyc, szczególnie dotyczącą osadnictwa pradziejowego i historycznego, zmian w strukturze i kondycji biologicznej populacji lokalnej oraz wpływu wojen na funkcjonowanie społeczności.

Monografia podsumowująca projekt dostępna jest online:

Szczurowski Jacek, Konczewski Paweł ( red. ): Tormersdorf–Toporów–Prędocice. Środowisko, mieszkańcy i kultura zanikłej wsi łużyckiej, Monografie – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, vol. 221, 2019, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7717-320-6, 357 s., DOI:10.30825/1.11.2019