Zespół projektu LivestockSense z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz warsztaty dyskusyjne

Zespół projektu LivestockSense z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu spędził okres
przed wielkanocny w Izraelu, gdzie zespół MIGAL Galilee Research Institute organizował
ostatnie spotkanie konsorcjum. Wnioski oparte na międzynarodowych badaniach ilościowych
i jakościowych oraz spotkaniach w ramach warsztatów dyskusyjnych pozwoliły na lepsze
zrozumienie przeszkód we wprowadzaniu inteligentnych technologii w produkcji zwierzęcej
w celu poprawy zrównoważenia środowiskowego.
Konkretne rozwiązania ICT zostały zastosowane w hodowli trzody chlewnej i drobiu w takich
krajach jak Polska, Węgry, Estonia, Szwecja, Dania i Izrael w celu zrozumienia możliwości
podniesienia wartości digitalizacji gospodarstw dla indywidualnych rolników.
Jednym z najważniejszych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się naukowcy, jest opracowanie
narzędzia dostarczającego rolnikom rekomendacje oparte na dowodach naukowych
dotyczących pokonywania wyzwań związanych z zastosowaniem technologii ICT wpisujących
się w precyzyjne metody chowu zwierząt.
Po wspólnym spotkaniu konsorcjum, podczas którego zaprezentowano i omówiono nowe
badania w ramach projektu, zespół MIGAL zaplanował zwiedzanie Jerozolimy, podczas gdy
w mieście odbywały się uroczystości związane z obchodami Paschy.

Badań i Rozwoju (NCBR), umowa nr. ICTAGRIFOOD/ I/LIVESTOCKSENSE/01/21, w ramach unijnego programu badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020", umowa o udzielenie dotacji nr 862665 ERA-NET ICT-AGRI-FOOD.

zdjecielivestocksense.png

Warto również wspomnieć, iż dnia 11 marca 2023 r. odbyła się kolejna edycja warsztatów dyskusyjnych związanych z tematyką wykorzystania nowoczesnych technologii ICT w produkcji zwierzęcej (z ang. Information Communication Technology, technologie informacyjno – komunikacyjne). Wydarzenie zostało zorganizowane ponownie przez zespół projektu LivestockSense z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W dyskusjach wzięło łącznie udział 18 uczestników (zdj. poniżej), reprezentujących różnorodne sektory związane z produkcją zwierzęcą, tj. deweloperzy/dostawcy technologii ICT, hodowcy, reprezentanci organizacji pozarządowych i naukowcy. Podczas warsztatów uczestnicy, podzieleni na kameralne, kilkuosobowe grupy złożone z reprezentantów poszczególnych sektorów mieli okazję poruszyć kwestie związane z korzystaniem z narzędzi ICT, tj. motywacje prowadzące do ich instalacji i wykorzystania, charakterystyka użytkowników i tego, co wyróżnia ich na tle innych pracowników czy ferm, a także wspólnie zidentyfikować bariery w implementacji urządzeń oraz zaproponować sposoby mogące pozytywnie wpłynąć na rozpowszechnienie nowoczesnych technologii. W celu uzyskania rzetelnych wniosków analogiczne wydarzenia organizowano także przez pozostałych członków konsorcjum projektu LivestockSense ze Szwecji, Danii, Estonii, Węgier oraz Izraela. Warsztaty przeprowadzono na podstawie metodyki przygotowanej przez AKI Institute of Agriculture of Economics (Węgry) i koordynatora projektu, prof. Thomasa Banhazi. Moderatorzy kameralnych grup tematycznych – dr Ewa Popiela (sekcja drobiarska) i dr inż. Anna Jankowska – Mąkosa (sekcja trzoda chlewna) – przedstawili wnioski na forum, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mieli okazję dodatkowo skomentować rezultaty dyskusji (zdj 2). Całość prowadzona była przez dr. hab. inż. Sebas]ana Opalińskiego, prof. uczelni, kierującego projektem ze strony UPWr, który na początku spotkania zapoznał uczestników z celami projektu oraz umówił osiągnięte dotychczas rezultaty. Ze strony UPWr, świat nauki reprezentowali prof. Damian Knecht, prof. Robert Kupczyński oraz prof. Artur Kowalczyk.  Podobnie jak poprzednia edycja również i tym razem wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony wszystkich uczestników, gdyż umożliwiło efektywną dyskusję na temat problemów z perspektywy każdego z sektorów zaangażowanych w produkcję zwierzęcą. Zespół projektu LivestockSense serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom warsztatów za wzięcie udziału w wydarzeniu oraz pracownikom Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za zaangażowanie w organizację wydarzenia. W celu uzyskania dodatkowych informacji o działaniach konsorcjum LivestockSense zachęcamy do kontaktu oraz odwiedzenia strony internetowej projektu. Badania przeprowadzono w ramach działalności Wiodącego Zespołu Badawczego UPWr -Zootechnika Przyszłości (ASc4Future), a sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), umowa nr. ICTAGRIFOOD/I/LIVESTOCKSENSE/01/21, w ramach unijnego programu badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020", umowa o udzielenie dotacji nr 862665 ERA-NET ICT-AGRI-FOOD.

zdjecie2warsztaty_dyskusyjne.png

zdjecie_3_warsztaty_dyskusyjne.png