Rys historyczny

Zakład Hodowli Trzody Chlewnej i Koni

W 2020 roku Zakład Hodowli Trzody Chlewnej oraz Zakład Hodowli Koni i Jeździectwa zostały połączone tworząc Zakład Hodowli Trzody Chlewnej i Koni

Zakład Hodowli Trzody Chlewnej

Zakład Hodowli Trzody Chlewnej powstał w 1954 roku. Początkowo związany był z Katedrą Szczegółowej Hodowli i Żywienia Zwierząt, w latach 1972-1981 z Instytutem Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej a od 2003 roku z Instytutem Hodowli Zwierząt. Pierwszym kierownikiem Zakładu, a następnie Katedry (do 1990), był prof. dr hab. Jerzy Kotliński, potem prof. dr hab. Wiesław Poznański (1990 - 1997), w latach 1997 - 2013 prof. dr hab. Stanisław Jasek, a obecnie prof. dr hab. inż. Damian Knecht.

Zakład Hodowli Koni i Jeździectwa

Dr Maciej Dobrowolski powołany został na stanowisko sędziego technicznego WTWK Partynice, dr hab. Ewa Jodkowska została współautorem podstawy programowej kształcenia w zawodzie jeździec, utworzonego z polecenia Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Warszawie.
Działalność naukowa jednostki koncentrowała się początkowo na podstawowych zagadnieniach chowu i hodowli koni, szczególnie programów hodowli koni śląskich, parametrów genetycznych i fenotypowych koni pełnej i czystej krwi oraz żywieniu koni wyścigowych i roboczych. W ostatnich latach główny przedmiot badań dotyczył szacowania wartości użytkowej i hodowlanej koni sportowych i wyścigowych, efektywności użytkowania rozpłodowego koni, zagadnień termoregulacji, behawioru, hodowli zachowawczej koni huculskich, hodowli koni śląskich, znaczenia koni dla ochrony środowiska i ekologii oraz nad zastosowaniem technik komputerowych do oceny wartości hodowlanej i użytkowej koni. Od 1995 r. w Katedrze prowadzone są studia podyplomowe z hodowli i jeździectwa, a od 1997 r. również z naukowych podstaw treningu koni wyścigowych i sportowych. W każdym roku specjalizację w Katedrze odbywa kilku kolejnych magistrantów.
Organizatorem dyscypliny hodowli koni był, pracujący pod kierownictwem profesora Tadeusza Konopińskiego, dr Stanisław Łukomski (1945-50), następnie dr Stanisław Detkens (1950-61), mgr Jan Wojciechowski (1962-66), mgr Stanisław Łukomski (1967), mgr Krzysztof Gwara (1967-69) i do 1995 r. prof. dr hab. Zygmunt Sobczak, kiedy na stanowisko kierownika Katedry powołany został prof. dr hab. Henryk Geringer de Oedenberg. W latach 2004 – 2015 kierownikiem Zakładu była dr hab. inż. Ewa Jodkowska.
Obecny Zakład Hodowli Koni i Jeździectwa, wchodzący w skład Instytutu Hodowli Zwierząt, powstał na bazie działającego od 1945 r. zespołu dydaktyczno-naukowego hodowli koni, początkowo w ramach Katedry Szczegółowej Hodowli i Nauki o Żywieniu Zwierząt (1945-51), później Zakładu Hodowli Bydła i Koni, wchodzącego w skład Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt (1951-70), następnie Zakładu Hodowli Bydła, Koni i Owiec Instytutu Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej (1970-82). Od 1982 r. był to samodzielny Zakład Hodowli Koni, przemianowany w 1995 r. na Katedrę Hodowli Koni. Od 2002 roku katedra weszła – jako zakład - w skład Instytutu Hodowli Zwierząt, Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.